ТЕМА ДНЯ: ФССНВ. ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
     За ініціативою Міжнародної організації праці для привернення уваги світової спільноти до питань охорони праці та смертності працівників на робочому місці щорічно 28 квітня понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Україна, починаючи з 2006 року, також святкує цю дату. У Черкасах цьогоріч традиційно вшанували пам’ять загиблих на виробництві: провели панахиду та урочисте покладання квітів до пам’ятного знаку загиблим на виробництві.
     Петро Шевченко, голова Федерації профспілок Черкаської області: «У цьому році ми традиційно покладаємо квіти до пам’ятника загиблим на виробництві. Такий пам’ятник є тільки у Луганській області й на Черкащині. Це теж певний наш вклад у пам’ять загиблих на виробництві, аби привернути увагу до цієї проблематики»

     Мета заходу - привернути увагу суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання, громадських організацій до проблеми збереження життя і здоров’я працівників та культури охорони праці в Україні.

     Девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2013 році за рекомендацією Міжнародної організації праці: «Запобігти професійним захворюванням». На сьогодні рівень професійної захворюваності є серйозною медико-соціальною та економічною проблемою глобального масштабу. За даними МОПу, в Україні щороку реєструється від 5 до 8 тис. професійних захворювань та більше 10 тис. нещасних випадків на виробництві.

     Петро Шевченко, голова Федерації профспілок Черкаської області: «На жаль, мушу визнати, що роботодавці не приділяють сьогодні значної уваги захисту прав своїх працівників, охороні праці, безпеці на виробництві. Привернення уваги до проблем, що існують (виробничий травматизм, професійні захворювання, смерть на виробництві), стало необхідним. Показати суспільству, органам влади, роботодавцям необхідність створення безпечних умов, аби вони приділяли увагу навчанню, вкладанню коштів, які передбачені чинним законодавством, в організацію охорони праці й створення безпечних умов, профілактичних заходів».

     Аби запобігти таким сумним цифрам, Управління Держгірпромнагляду спільно з Фондом соціального страхування й Федерацією профспілок протягом тижня взяли участь у проведенні на підприємствах Тижня охорони праці, організували семінар-нараду для спеціалістів з охорони, а також виставку спецодягу, засобів індивідуального захисту, засобів навчання та пропаганди з питань охорони праці.

     Віктор Онишко, начальник управління Держгірпромнагляду в Черкаській області: «В Україні порівняно з країнами Європи травматизм надзвичайно високий. І це не тільки залежить від того, що ми недопрацьовуємо, а від багатьох чинників - від зношеності обладнання, від того, що в промисловість не вкладають кошти, від того, що керівники зовсім не знають, що таке охорона праці або промислова безпека».

     Проведений управлінням Фонду аналіз стану виробничого травматизму та профзахворюваності в Черкаській області у І кварталі 2013 р. показує, що на підприємствах, в установах та організаціях області рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності зростає. Так, у І кварталі 2013 року на підприємствах області сталося 30 нещасних випадків, в яких травмовано 30 працівників, у тому числі 2 смертельно, зареєстровано 4 професійних захворювання.

     Віктор Онишко, начальник управління Держгірпромнагляду в Черкаській області: «Ми повинні зробити все для того, щоб наші працівники, люди, які створюють матеріальні блага, які дають розвиток нашої держави, були захищені й знали, що вони ідуть і будуть працювати в абсолютно нормальних людських умовах. А якщо щось трапиться, вони будуть захищені й їхня сім’я теж. Це основне наше завдання - створити такі умови, щоб людина праці була захищена у всіх випадках».

     Недосконалість системи профілактики професійних захворювань дуже негативно впливає не лише на працівників та їхні родини, але й на суспільство в цілому, відзначають фахівці. Хоча профілактика професійних захворювань набагато ефективніша і менш витратна, ніж лікування або реабілітація потерпілих.

     Борис Райков, голова Черкаського обласного об’єднання організацій роботодавців: «Во всем мире вопросам охраны труда придается большое значение. Прогресс есть прогресс, он несет и благо, но создает и опасность. Каждый человек - и руководитель, и работник должен понимать, что надо четко выполнять все правила и условия, которые сегодня есть. Эти мероприятия, которые сегодня, способствуют тому, что вопросы охраны труда должны улучшаться. И неспроста, что мы сегодня начинаем этот день с памяти тех, кто погиб на производстве. Это отдать память тем людям, которые погибли, но и напоминание тем, кто сегодня создает предприятия, необходимо обеспечивать безопасные условия труда».

     З метою об’єднання зусиль задля ефективного захисту працівників від виробничого травматизму і професійних захворювань за ініціативою управління Фонду соціального страхування, Черкаського союзу промисловців і підприємців, територіального управлінням Держгірпромнагляду в Черкаській області, Асоціації спеціалістів охорони праці Черкащини щороку у травні проводиться відзначення найкращих працівників в галузі охорони праці. Цьогоріч нагороди “За вагомий внесок в охорону праці” отримали колективи ТОВ «380 В», «Сорго-буд», ДП «Черкаське лісове господарство», СТОВ „Дніпро” та ПАТ «Азот».

     Також управлінням Фонду в Черкаській області спільно з Асоціацією спеціалістів охорони праці Черкащини з нагоди Всесвітнього дня охорони праці проведено конкурс на кращого спеціаліста з охорони праці підприємств області. Цьогоріч грамоти й подарунки отримали - заступник директора з охорони праці Руськополянського меблевого комбінату Володимир Головченко та інженер з охорони праці ТОВ «Епіцентр К» Віктор Мілевський.
Крім того, у межах заходів до дня Охорони праці проведено конкурс дитячого малюнка"Охорона праці - очима дітей". Його переможці також отримали призи.

     Катерина Побережна, учасниця конкурсу дитячого малюнка: «Життя людини - це найцінніше всього. Тому дотримання безпечних умов праці при будь-яких роботах - це обов’язково. Багато людей гине від того, що щось пішло не так на шахті, на будівництві» Віра Тимошенко, переможниця конкурсу дитячих малюнків: «Эта тема очень важна для общества потому, что очень много людей умирает из-за разных заболеваний. Я решила показать заболевание легких. Это касается работы маляра, шахтера».

     Олена Кучеренко, учасниця конкурсу дитячого малюнка: «На малюнку зображена черепаха і над нею указка, а зверху написано: «Хоч і власний панцир маю, про безпеку також дбаю».

     Лідія Нос, учитель початкових класів: «Діти реагують на це правильно. Тому що проблема охорони праці актуальна не тільки на виробництві, а й у школах. І діти наші навчені. Бо і ми у школах намагаємось дотримуватись техніки безпеки й зберегти життя й здоров’я дітей».

     Аби підштовхнути підприємців до створення безпечних і нешкідливих умов праці відділенням Фонду к в м. Черкаси, до Всесвітнього дня охорони праці, спільно з Черкаським навчально-курсовим комбінатом обладнано та відкрито консультаційний пункт з надання консультацій роботодавцям м. Черкаси з питань охорони праці.

     Олексій Лисенко, директор навчально-курсового комбінату: «Тут будуть надаватись усілякі роз’яснення роботодавцям, поради, як працювати без травм».

     Віталій Тюпа, учень навчально-курсового комбінату: «Розказують нам інструктажі, як себе поводити на підприємстві, як працювати в небезпечних місцях, все детально розповідають».

     При кожному відділенні Фонду діє консультаційний пункт, де роботодавці можуть отримати безкоштовні консультації щодо створення ними безпечних та нешкідливих умов праці та отримати необхідні для цього документи - в електронному або друкованому вигляді.

     Роман Момот, начальник відділення фонду ВД ФССНВ в м. Черкаси: «Для того, щоб страхові експерти з охорони праці надавали відповідні консультації, літературу, нормативно-правові документи. Все це здійснюється безкоштовно. Для того, щоб тільки ця людина витрачала якомога менше часу на вивчення тих питань, а отримувала тут кваліфіковану необхідну консультацію з уст страхових експертів».

     Працівники Фонду соціального страхування постійно нагадують громадськості: охорона праці є невід’ємною складовою забезпечення гармонійного розвитку суспільства, а збереження здоров’я та життя працівників залежить від кожного, хто бере участь у трудовій діяльності та промислової безпеки.

     Роман Момот, начальник відділення фонду ВД ФССНВ в м. Черкаси: «На сьогоднішній день основні причини виникнення нещасних випадків на виробництві - організаційні. Тобто це людський фактор, на який непотрібно витрачати кошти. Це безпосередньо та робота, яку проводять люди шляхом повсякденного вивчення нормативних документів і введення їх у те підприємство, виробництво».

     Тому про охорону праці потрібно пам’ятати кожного дня, а не лише раз на рік. Важливо дотримуватись законодавства у сфері охорони праці, бо тільки воно гарантує збереження найціннішого - життя та здоров’я працівників.
Джерело - ТРК "ВІККА"